Email Login     |     Realtime     |     Aesop

Junior Safe Search
 
STAFF
Faculty and Staff
Technology Help
Kerio Mail
My Learning Plan
Forms
Resources
PD Collaboration
Staff Login
Imagine Learning

Translate Page

Dr. John C. Anzul, Superintendent
John M. Marmora,  Business Administrator
Megan Bozios, Principal
Michael Hagopian, Assistant Principal
Michelle Hawley, Assistant Principal
Amy Brancato, Supervisor of Instruction
Linda Distler, Supervisor of Special Services
Email: All staff emails are last name, first initial (ex: ScanlonK, KaminskiT, CastilloR, etc.) @oradellschool.org

PRE-KINDERGARTEN
  155 Jane Heede

KINDERGARTEN
  101 Debra Bendett
  151 Debbie Domingues
  153 Hellen Kapp 
  103 Paige Majka  
  102 Diane Malwitz
  152 Victoria Smith  

FIRST GRADE  
  126 Jamie Caruana
  124 Nikki Dell'Olio
  103 Paige Majka
  122 Kaitlin Sinclair
  127 Danielle Westdyk
  120 Christine Yu

SECOND GRADE

THIRD GRADE
  209 Helene Albrecht
  203 Carol Blakeslee
  204 Rosine Ghichlian  
  229 Jane Jeffs      
  211 Melissa Pizza
  210 Jennifer Tashjian
  212 Adrianna Velardi
__________________________
 
OCCUPATIONAL THERAPIST
  TBD Ilene Miller

SPEECH PATHOLOGIST
  155 Michele Kalotkin
  207 Amy Rabinowitz 

INSTRUCTIONAL SUPPORT
   233 Jeanne Black 
   114 Patricia Cuddy 
   233 Scott Duthie
   119 Ericka Mohr 
   214 Kim Sheridan
   119 Kristin Terzano

SCHOOL COUNSELOR
   129 Rima Mason
      
LDTC
  136 Leslie Fishbein

SCHOOL PSYCHOLOGIST
  136  Sheila (Daley) Oricco

SOCIAL WORKER
  136 JeeNa Kim

 

FOURTH GRADE
 224 Reischell Velmonte
 219 Scott Durling
 226 Tracy Kaminski
 220 Stephanie Kruczek
 133 Karen Marron
 233 Judith McGavin
 135 Blair McGrath
 135 Lisa Minasian  
 221 Heide O'Keeffe
 222 Rebecca Rosen
 218 Christine Wood
 

FIFTH GRADE
 231 ​Sheri Malenda
 133 Karen Marron
 233 Judith McGavin
 237 Terence McGill
 135 Blair McGrath
 135 Lisa Minasian 
 225 Jennifer Powers 
 222 Rebecca Rosen
 218 Christine Wood
 

SIXTH GRADE 
 235 Jeanne Black 
 232 Rosemarie Cataldo
 220 Mary Anne Doran
 235 Scott Duthie
 234 Amy Kennedy
 134 Lesley Maklin 
 218 Carole Natiello
 238 Christie Nobre
 222 Rebecca Rosen
 236 Gina Stross

___________________________


INSTRUCTIONAL AIDES
     Beth Barone
     
Lisa Boyajian
     
Denise Boyl
     
Kira Cohen
     
Kimberly Dunphy
     
Tracy Eagar
     
 Kristen Falotico
     
 Marianne Fontana
     
Estelle Haberman
      
Patty Hansen
      
Megan Harris
      
Megan Kahwajian
      
Ailza Karathomas
      
Jen LoSchiavo
     
Jennifer Mayer
      
Kaitlyn O'Neil
      
Denise Pallotta
      
Aimee Pena
     
Cleo Perekupka
     
Sonaly Rivera-Perez
     
Sarah Russo
     
 Virginia Scalcione
      
Beth Shuler
      
Renee Speno
      
Maria Spinella
     
Debra Tashjian
      
Cynthia Wager

     

 


     

   

 

TECHNOLOGY 
  131 Corinne Lynch

ACADEMICALLY TALENTED 
  217 Traci Schaum

ART
  230 Antonietta Boccanfuso

E.S.L
  233 Nora Rose
  233 Jean Cleary

MEDIA CENTER
  130 Eric Mangol

SCIENCE LAB
  137 Denise Kuehner

MUSIC
  138 James Butcher
  150 Carol Richardi

PHYSICAL EDUCATION
  GYM Sean Kelly
  MPR Lisa Maiella 

WORLD LANGUAGE
  131 Magda Garcia

SCHOOL NURSE 
  123     Gina Marana
             Louise Boss P/T
             Joan Novak P/T

SECRETARIES
  121 Mrs. Amy Skroce
  136 Mrs. Marie Menti,
         Office of Special Services

CLERKS
  121 Missy Warnet
  Library Lisa Santangelo

BOARD OF EDUCATION OFFICE
 003 TBD
        Admin. Assist. to BA/BS  
        Accounts Payable                
        Accounts Receivable

006  Eileen Gallagher 
          Admin. Assist. to
          Superintendent

004  Deidre Yablen
          District Data
          Coordinator

005  Melissa Ramirez
          Financial Clerk
          

 

CUSTODIAL STAFF

Kevin Williamson
Head Custodian and Building & Grounds Supervisor

Thomas Ackerman
Antonino Ciaccio
Derrick Gordon
Oscar Gomez
Sam McLean
Jack McManus